DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

krmení a zdraví

Krmení

Základní potravou křečků je:

  • směs semínek, zrní, oříšků…(zkrátka směs pro křečky, kterou koupíte v obchodě s chovatelskými potřebami, směsi můžou být různé)
  • další částí stravy je zelenina, která křečkovi přináší vitamíny a vodu (je možné, že křeček pak skoro nepije, má-li dostatek zeleniny, která obsahuje vodu)
  • v malém množství můžete křečkovi podávat i ovoce, ale dávejte pozor, ovoce se brzy kazí a křeček by neměl sníst nic zkaženého, mohlo by se mu přitížit.

Jak často dávat křečkovi vodu a jídlo?
Přestože křeček moc nepije, dávejte mu denně čerstvou vodu. Jednou denně, nejlépe odpoledne nebo navečer dávejte křečkovi hrstku směsi a zeleniny. Pokud do druhého dne všechno sní, můžete mu trochu přidat. Naopak pokud mu jídlo zůstává v mističce, uberte denní dávku. Ale pozor, může se zdát, že křeček všechno snědl, protože miska je prázdná, ne vždy tomu tak je. Křeček si tvoří zásoby a odnáší je do hnízda, kontrolujte proto, zda nemá nashromážďenou potravu v hnízdě.

Vitamíny jako doplněk ke krmivu
Pokud si chcete být jisti, že váš křeček dostává všechny potřebné vitaminy, můžete mu v obchodě koupit vitaminové kapky pro malá zvířata.

Denní řád
Je důležité krmit křečka každý den v přibližně stejnou dobu, zvykne si na to a nebude si pak tvořit takové zásoby. Ovoce a zeleninu podávejte křečkovi čerstvou a dobře omytou. Nikdy nedávejte křečkovi vařenou nebo mraženou zeleninu.

Pokud bezpečně poznáte rostliny, které nejsou jedovaté, můžete dát křečkovi i ty, ale ne ve velkém množství. Křečci si pochutnají například na listech pampelišky nebo jetele.

Jak naložit s křečkem o dovolené?
Když odjíždíte na prázdniny nebo na dobu delší než tři dny, musíte myslet na to, že křeček potřebuje vaši péči. Musíte ho vzít s sebou nebo poprosit někoho, kdo vám bude křečka krmit a dávat mu čerstvou vodu. Pokud odjíždíte třeba jen na víkend, stačí dát křečkovi více potravy, s kterou po dobu vaší nepřítemnosti vydrží.

Čeho se vyvarovat:
NIKDY
…nedávejte křečkovi slané oříšky, křupky, čokoládu, sladkosti a nic lepkavého, co by se mu mohlo zachytit v lícních torbách
…netrhejte volně rostoucí rostliny kolem silnic kvůli zplodinám, a nikdy na trávníku postříkaném insekticidy (postřikem proti hmyzu)

Několik pravidel pro výběr vhodné krmné směsi:
Čím menší je křeček, tím drobnější směs potřebuje. Křečíkům je vhodné smíchat klasické krmení pro křečky se směsí prosa pro andulky.
Slunečnicová semínka, buráky a jiné oříšky mají vysoký obsah tuku. Dva buráky každý den křečku syrskému neuškodí, džungaráčkovi půjdou na tloušťku, roboráčkovi způsobí těžkou obezitu.
Křečci potřebují dostávat určitý podíl živočišných bílkovin, pokud je neobsahuje směs, musí se jim občas přidat zvlášť (psí granule, mouční červi, bílek, kousek vařeného hovězího).

Literatura: Bydlí s námi křeček (Helana Piersová)

 

Jak poznáme, že je náš křeček nemocný?
Když je o křečka správně pečováno, je správně krmen, má dostatek pohybu a jeho obydlí je udržováno v teple, suchu a čistotě, je obvykle zdravý. Přesto však může onemocnět. Projevit se to může různými způsoby. Nejčastějším projevem nemoci je nechuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku. Příznaky můžou být ale i jiné, například špinavá srst kolem ocasu je známkou průjmu, nebo se v kožíšku vyskytují olysalá místa.

Jak postupovat při léčení nemocného křečka?
Pokud máte podezření, že je váš křeček nemocný, nikdy neodkládejte návštěvu zvěrolékaře. On si s ním poradí ve většině případů lépe než vy. Přestože né vždycky křečka zachrání, může vám alespoň objasnit jeho nemoc a ujistit vás, že jste neudělal nic špatně, což je velmi důležité. Při převozu křečka k veterináři se vždy
postarejte o to, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

Nejčastější příznaky nemocí:

  • Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče

– může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhé dne nebude lépe, odneste ho ke
zvěrolékaři.

  • Srst kolem ocasu velmi špinavá a třeba i vlhká

– váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka hned ke zvěrolékaři.

  • Olysalá místa v kožíšku

– může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.

  • Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči

– vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři!
Zkušenost chovatele (oteklá tvář): "křečkovi něco uvízlo v lícní torbě, bohužel už mu nepomohl ani veterinář, byl nejspíš příliš slabý."
Zkušenost chovatele (nechuť k jídlu): "křeček se neustále přesouval z hadru na podlahu krabice, nejspíš se
chtěl chladit, nic nejedl a stále jen spal, těžko se pohyboval. Veterinář mu píchl injekci a řekl, že je nachlazený, měla následovat injekce další den, křeček však bohužel zemřel."

  • Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý

– je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný. Když ho necháte na klidném, teplém místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, odneste ho ke zvěrolékaři.

  • Říznutí (křeček se pořezal o něco ostrého)

– přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.

  • „Mokrý ocas“

- vyskytuje se většinou u mláďat (kolem odstavu), je to bakteriální onemocnění projevující se zapáchajícím průjmem (až je ocas mokrý), je nutné IHNED vyhledat veterináře a podat křečkovi antibiotika, jinak může uhynout i během 24 hodin. Je to onemocnění vyvolané stresem (např. brzký odstav od matky), je nakažlivé a náchylnost je dědičná (pokud křeček někdy v životě měl tuto nemoc a byl vyléčen, neměl by se používat k chovu!).
Nemocné zvíře je nutné oddělit, po vyléčení klec pořádně vydesinfikovat (např. Savo) a nechat nejlépe několik týdnů stát než se do ní dá nový křeček.

  • Zlomeniny

Zkušenost chovatele: "křeček nešťastně spadl a zlomil si nožičku. Nejlepší je jít okamžitě k veterináři, ten si s tím poradí. Pokud si toho nevšimnete, může křečkovi srůst nožička špatně a bude jí mít zdeformovanou."
 

 

Kolika let se dožívá zdraví křeček?
Zpravidla se dožívá věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Může se ale stát, že zemře bez jakýchkoli příznaků na nějakou nemoc nebo po náhodném pádu.

Co dělat, když mi zemře můj křeččí kamarád?
lNejlepším lékem na ztrátu domácího mazlíčka je nový domací mazlíček. Lépe tak křečky poznáte a zjistíte, že opravdu každý křeček je jiný, jinak se chová, chutnají mu jiné věci, má rád jiný způsob pohybu atd…a právě
pozorování nového křečka vám pomůže zapomenout na ztrátu křečka předchozího.

Literatura: Bydlí s námi křeček (Helana Piersová)